Hanoi - VietnamTravel

 

Hanoi je oproti Ho Či Minovýmu městu (dále jen HCM) malé, mnohdy až vesnicky vzhlížející město, rozpínající se po obou březích Rudé řeky. Její počátky sahají pravděpodobně 4000 let do hluboké historie. Tolik píše literatura. Skutečně je Hanoi na vietnamské poměry hodně malá. Oproti jiným metropolým nemá prakticky žádnou periferii. Město začíná a končí rýžovými poly. Stejně tak nemá metro, nemá tramvaje, pouze autobusovou veřejnou dopravu. To je samozřejmě veliký problém, protože i přes svojí " vesnickou" velikost, zde žije podle posledních místních zdrojů skoro 10 mil. lidí. No a ty se samozřejmě musí vtěsnam do tak malého prostoru. A v neposlední řadě se všichni musí nějak dopravovat do zaměstnání apod. Místní MHD absolutně nestačí, a tak přichází na řadu motocykly. V raních a odpoledních hodinách vypadá Hanoi spíše jako nějaký obrovský sraz motorkářů.

 

 

 

Ale abych se vrátil opět k zajímavostem Hanoe. Oproti již zmiňovanému HCM je zde z čeho vybírat. Hanoi je díky nulové nadmořské výšce a Rudé řece plná jezer, jezírek, stejně tak historických i kulturních památek. Není v mojich silách všechny zde zmiňovat, ale asi k největším lákadlům patří Ho Či Minovo mauzoleum, Ho Či Minovo dům, prezidenský palác, pagoda Tran Quoc (nejstarší vietnamská pagoda), divadlo vodních loutek, budova opery, chrám literatury a nespočet muzeií.

 

 

 

 

To nejzajímavější je ale podle mého názoru venku před těmito zcela jistě významnými budovami. Je to běžný život místních obyvatel. Obzvláště pak Stará čtvrť rozhodně stojí za to. Je to spleť uzounkých uliček, přecpaných stánky s občerstvením a obchůdky. Celou atmosféru dokresluje koloniální francouzská architektura zdejších staveb. Je až s podivém, že tahle čtvrť okolo jezera Hoan Kiem přežila všechny ty války a bombardování (vánoční nálet - USA).

 

 

Okolí Hanoe nabízí také řadu zajímavostí. Ať již místní řemeslné vesniičky na březích Rudé řeky, tak například i Pagodu vůní, což je nejposvátnější místo celého Vietnamu. Horské středisko Tam Dao vzdálené necelých 60 km od Hanoi leží v horách obklopené pralesem  s překrásným vodopádem. Celá tato oblast leží v nadmořské výšce přes 1100 m a je vyhlášená NP. Každý návštěvník Vietnamu, by si měl alespoň 2-3 dny vyhradit právě na Hanoi a okolí, protože jak jsem se již zmínil, opravdu to stojí za to.

 

 

 

Můj přítel požádal - kde nalézt Viagra České? A pak dostal odpověď od prvního pultu, že tento lék se prodává na internetových lékárnách. Tento způsob nákupu pro všechny, i ty líné pánové.